Pół miliarda na rozbudowę Canpacku na Osowej Górze. Zakład zwiększy produkcję i zatrudnienie [ZDJĘCIA]

12 godzin temu

Bydgoski Canpack powiększy się o dodatkową linię produkcyjną. 3 lipca, w obecności władz miasta i województwa, ale też przedstawiciela ambasady Stanów Zjednoczonych, symbolicznie wmurowano kamień węgielny pod rozbudowę zakładu na Osowej Górze. Dzięki inwestycji będzie on mógł produkować rocznie o miliard puszek więcej.

W 1993 roku bydgoska Fabryka Opakowań Blaszanych przy ulicy Kobaltowej została przejęta przez amerykańską firmę Canpack. Dziś zakład produkuje dwa miliardy puszek rocznie produkowane dla niemal wszystkich producentów napojów – dziś (3 lipca) maszyny wytwarzały je dla marek piw Harnaś i Specjal. I właśnie dziś, w przeddzień amerykańskiego Dnia Niepodległości Canpack uroczyście rozpoczął budowę nowej linii produkcyjnej, która pozwoli wytworzyć rocznie o miliard opakowań więcej.

Jak podkreśliła Małgorzata Podrecka, wiceprezes Canpack S.A. bydgoski zakład jest częścią czwartego na świecie producenta aluminiowych puszek i wieczek napojowych, a także jednym z największych pracodawców w regionie. Planowany projekt obejmie rozbudowę infrastruktury zakładu o nową halę produkcyjną, ale także nabycie nowoczesnych maszyn i urządzeń oraz modernizację istniejących linii technologicznych. Uruchomienie produkcji planowane jest na drugi kwartał 2026 roku – na 25-lecie rozpoczęcia produkcji puszek napojowych w Bydgoszczy.

Nowa linia będzie 41. linią produkcyjną Canpacku na świecie – w zasadzie 40, ale jak powiedział Marian Miskov, członek zarządu Canpack pechowa „trzynastka” nie wlicza się w statystyki. – Numer cztery to struktura, fundament, pewność; jedynka to początek, pierwszeństwo, indywidualizm – numer 41 jest symbolem budowania czegoś pewnego na podstawie inicjatywy – wyliczał.

Inwestycja ma wartość 440 milionów złotych. Według przewidywań, rozbudowany zakład produkcyjny utworzy w regionie ponad 100 nowych miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników. w tej chwili w bydgoskiej fabryce zatrudnionych jest łącznie ponad 470 osób. – Bardzo się cieszę, iż to właśnie tutaj znajdujecie odpowiedni klimat do inwestowania. Możemy odpowiadać na wasze potrzeby – mówił wojewoda Michał Sztybel.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podkreślił, iż dzisiejsze rozpoczęcie budowy jest świętem dla miasta. – Każda taka inwestycja umacnia rolę Bydgoszczy jako lidera regionu między Poznaniem, Gdańskiem i Łodzią. Mamy silną pozycję w obszarze gospodarczym – powiedział. Obiecał też, iż w najbliższym czasie rozpocznie się modernizacja dróg dojazdowych do bydgoskiego zakładu. – Biję się w pierś, iż trwało to tak długo – dodał. Przypomnijmy, iż w tym roku drogowcy ogłoszą przetarg na wykonanie przebudowy ulic Srebrnej i Podmiejskiej, a następnie odnowiona zostanie ulica Ołowiana.

Za realizację inwestycji o kubaturze ponad 215 tysięcy metrów sześciennych i prawie 19 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni odpowiadać będzie Alstal Grupa Budowlana. – Dziękuje za zaufanie. Dołożymy starań, by ten obiekt powstał w terminie – zaznaczył prezes Alstalu Jarosław Szczupak wręczając dyrektor Podreckiej szampana Dom Perignon. Korek z niego wystrzeli jednak dopiero po ukończeniu zadania.

Idź do oryginalnego materiału