2 grudnia na Basenie Burowiec rozpocznie się przerwa technologiczna, która potrwa około miesiąca. W tym czasie przeprowadzone zostaną niezbędne prace konserwacyjne i naprawcze, aby podnieść komfort i bezpieczeństwo korzystania z obiektu. Termin przerwy wybrano z uwagi na okres, kiedy z basenu statystycznie korzysta mniej użytkowników.
Zakres prac podczas przerwy technologicznej
– W ramach przerwy technologicznej na Basenie Burowiec zrealizowanych zostanie kilka kluczowych zadań. Wszystkie niecki basenowe oraz zbiorniki wyrównawcze zostaną dokładnie umyte i zdezynfekowane. Dodatkowo usunięte zostaną wszelkie wady i usterki, których naprawa jest niemożliwa w trakcie normalnego funkcjonowania obiektu – mówi Tomasz Szpyrka, członek zarządu Katowickich Wodociągów, odpowiedzialny m.in. za Katowickie Baseny.
Ważnym elementem prac jest również wymiana wody w basenach. Proces spuszczania oraz ponownego napełniania wody będzie przebiegać stopniowo, aby uniknąć nadmiernych naprężeń w strukturze basenów. Wszystkie niecki wymagają wymiany około 1 000 mł wody, co wiąże się z koniecznością odpowiedniego tempa przeprowadzania tego procesu.
Kompleksowe działania związane z wodą i systemami filtracyjnymi
Pierwszym etapem prac technologicznych będzie przygotowanie systemów odpowiedzialnych za kontrolę i stabilizację parametrów wody. Po napełnieniu basenów uruchamiane będą systemy filtracji i ogrzewania. Osiągnięcie odpowiedniej temperatury wody, kolejno 27 stopni Celsjusza w niecce sportowej oraz 32 stopnie w rekreacyjnej, które mają pojemność odpowiednio około 650 mł i 250 mł trwa łącznie od pięciu do sześciu dni.
Następnie woda będzie poddawana procesom uzdatniania, w tym dezynfekcji filtracyjnych złóż wszystkich systemów filtracyjnych. Po zakończeniu tych działań próbki wody zostaną przekazane do laboratorium w celu wykonania badań jakości. Uzyskanie wyników trwa około tygodnia i dopiero po ich pozytywnej ocenie basen będzie mógł zostać ponownie otwarty dla klientów.
Naprawy gwarancyjne i dezynfekcja
Podczas przerwy technologicznej firma odpowiedzialna za budowę obiektu przeprowadzinaprawy gwarancyjne. Prace te obejmą usunięcie usterek i wad, które nie mogą być naprawione podczas standardowego użytkowania basenu. Ponadto wykonana zostanie gruntowna dezynfekcja wszystkich pomieszczeń obiektu, w tym niecek, szatni oraz natrysków. Tego rodzaju działania są konieczne raz w roku, aby utrzymać wysoki standard usług zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Korzyści dla użytkowników
Przeprowadzenie kompleksowych prac konserwacyjnych i naprawczych pozwoli Basenowi Burowiec na dalsze oferowanie bezpiecznych i komfortowych warunków dla klientów przez kolejny rok. Dzięki dbałości o szczegóły techniczne i sanitarne obiekt będzie spełniał najwyższe standardy, zapewniając użytkownikom przyjemne i bezpieczne korzystanie z usług.
Baseny popularne wśród mieszkańców
Od otwarcia w 2020 roku basenów w Brynowie i Burowcu oraz w 2022 roku basenu w Zadolu, miejskie pływalnie w Katowicach odwiedziło już ponad 2,9 miliona osób. Tak imponująca frekwencja potwierdza słuszność decyzji o budowie trzech mniejszych basenów zamiast jednego dużego aquaparku. Dzięki dopasowaniu oferty do potrzeb mieszkańców, katowiczanie chętnie korzystają z tych nowoczesnych obiektów, a dodatkowym atutem jest możliwość skorzystania z 60-procentowej zniżki dzięki Katowickiej Karcie Mieszkańca. Już ponad milion wejść na baseny zrealizowano w ramach tej wyjątkowej oferty, co dodatkowo zachęca mieszkańców do aktywnego spędzania czasu.
Opracowanie: Katowicka Agencja Wydawnicza