Przeżyj burzę śnieżną w Hydropolis

strefamiast.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: Burza śnieżna w Hydropolis


Śnieg w trakcie ferii to niestety coraz rzadsze zjawisko. jeżeli w trakcie zimy nie udało Ci się ulepić bałwana, porzucać śnieżkami czy zjechać na sankach, nic straconego! Zajrzyj do Hydropolis we Wrocławiu, gdzie zamieci śnieżnej można doświadczyć choćby w upalny, letni dzień.

Burza śnieżna zwykle kojarzy się groźnie i raczej nikt nie chciałby jej doświadczyć w wysokich górach. Niemniej, za szkłem, w kontrolowanych warunkach może wyglądać magicznie. Symulator burzy śnieżnej stoi w strefie stany wody i ukazuję tę najcenniejszą substancję na świecie w jej stanie stałym. Do wykonania tego eksponatu użyto kaczego puchu, który wprowadzony w ruch przez specjalny wiatrak, imituje śnieg. Jak powstaje biały opad? W chmurach zbudowanych z kropelek wody i kryształków lodu przechłodzone kropelki wody zwiększają objętość przez zamarzanie w kryształkach lodu. Następnie zaczynają opadać. Gdy przy powierzchni ziemi panuje ujemna temperatura powietrza, powstaje opad w postaci śniegu. Co ciekawe, kształt, dokładny wygląd płatka śniegu, zależy od temperatury.

W bardzo niskich temperaturach, poniżej -20°C, śnieg jest słupkiem lub sześciokątną płytką. Najpiękniejsze, klasyczne płatki powstają w okolicach -15°C. Wtedy para wodna resublimuje, czyli przechodzi ze stanu gazowego od razu do stałego, przyłączając się do istniejących już kryształów. Płatki śniegu są niepowtarzalne ze względu na swoje ostateczne kształty, jednakże każdy z nich można zakwalifikować do jednej z grup, kierując się ogólnym kształtem. Te grupy to gwiazdki, graniastosłupy, słupki wieńcowate, kwiaty paproci, kryształy nieregularne.

Czysty, świeżo opadły śnieg pozostaje jedną z najbielszych substancji w przyrodzie, gdyż odbija blisko 90% światła, które na niego pada. Mikroskopijne kryształki lodu, budujące śnieżynki są co prawda przezroczyste, ale wrażenie bieli bierze się z równomiernego odbicia białego światła słonecznego.

Idź do oryginalnego materiału