Gdzie jest mój paszport???… To pytanie niestety nieraz pada na lotnisku tuż przed odlotem na wymarzone wakacje. Bywa, iż ktoś zapomniał zabrać dokumentu z domu albo został on skradziony. Zdarzają się podróżni, którzy w ostatniej chwili odkrywają, iż ich paszport stracił ważność. I co wtedy???… Z wyjazdu nici?…
Aby oszczędzić podróżującym takiego stresu, z inicjatywy wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara dziś w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków – Balice zaczął działać Punkt Wydawania Paszportów Tymczasowych.
W uroczystym otwarciu Punktu udział wziął II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek, któremu towarzyszyli przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji: zastępca dyrektora Departamentu Spraw Obywatelskich Cezary Maliszewski i naczelnik Wydziału Paszportów Paweł Sierocki. W wydarzeniu wzięli udział dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda, p. o. prezesa Zarządu Spółki Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice Łukasz Strutyński oraz zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich MUW w Krakowie Ewelina Leka – Curyło.
Drugi punkt w Polsce. Będą kolejne
– Punkt Wydawania Paszportów Tymczasowych w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków – Balice jest drugim takim punktem w Polsce (po Lotnisku Chopina w Warszawie). Dzięki koordynacji działań i zaangażowaniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji udało się zmienić przepisy tak, aby zwiększyć liczbę takich punktów. Jak w piątek na konferencji prasowej wskazał Minister Tomasz Siemoniak, po Balicach takie rozwiązania powstaną także w Gdańsku i Katowicach. Wychodzimy naprzeciw potrzebom podróżujących. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, iż czas przed podróżą np. na wyczekiwane wakacje potrafi być stresujący. Zdarza się, iż pośród elementów, które musimy zabrać do bagażu, zapomnimy o najważniejszym, czyli o dokumencie tożsamości. Załatwienie tej sprawy umożliwi dziś otwarty punkt, gdzie wyrobimy paszport tymczasowy. To szansa na wylot z kraju i nierezygnowanie z planów wakacyjnych czy służbowych – mówi II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.
– Bardzo się cieszę, iż z inicjatywy Wojewody Małopolskiego otwieramy punkt wydawania paszportów tymczasowych w terminalu pasażerskim. Jest to kolejne ułatwienie i pomoc dla pasażerów krakowskiego lotniska. Teraz, w nagłych sytuacjach, będą mogli właśnie tutaj sprawnie i gwałtownie otrzymać niezbędny dokument. Port lotniczy to także granica państwa, a brak paszportu w wielu przypadkach po prostu uniemożliwia podróż – powiedział p. o. prezesa zarządu Kraków Airport Łukasz Strutyński.
Kto może otrzymać paszport tymczasowy w porcie lotniczym?
O paszport tymczasowy może starać się wyłącznie osoba będąca polskim obywatelem, która dysponuje ważnym biletem lotniczym i:
– przed wylotem utraciła lub zapomniała zabrać ze sobą dokument tożsamości uprawniający do wejścia na pokład samolotu,
– przed wylotem zorientowała się, iż posiadany dokument tożsamości utracił ważność lub okres jego ważności jest zbyt krótki do odbycia podróży do danego kraju.
O dokument potwierdzający tożsamość na lotnisku należy wystąpić nie wcześniej niż dwa dni robocze przed planowanym wylotem.
Ponadto, jeżeli na 48 godzin przed odlotem zorientujemy się, iż nie mamy ważnego dokumentu, należy udać się do wybranego przez siebie punktu paszportowego i złożyć wniosek o wydanie paszportu biometrycznego – niezależnie od skorzystania z Punktu Wydawania Paszportów Tymczasowych.
– Pamiętajmy, iż przed udaniem się do punktu wydawania paszportów tymczasowych na lotnisku należy sprawdzić, czy kraj do którego się udajemy dopuszcza wjazd na podstawie paszportu tymczasowego. Informacje te można uzyskać na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub poprzez kontakt z konsulatem danego kraju – przypomina dyrektor generalna MUW Lucyna Gajda.
Dokumenty, o których należy pamiętać
Do wydania szybkiego paszportu tymczasowego potrzebne będą:
– dokument potwierdzający tożsamość (jeśli posiadasz),
– istotny bilet lotniczy na podróż zagraniczną,
– fotografia do paszportu (jeśli nie posiadasz aktualnej fotografii, to wykona ją urzędnik w punkcie paszportowym na lotnisku),
– dowód uiszczenia opłaty paszportowej w wysokości 30 zł (opłatę można uiścić w punkcie paszportowym wyłącznie przy użyciu karty płatniczej).
– Termin ważności szybkiego paszportu tymczasowego ustali urzędnik biorąc pod uwagę wymagania kraju, do którego udaje się obywatel. Termin ten może wynosić od 1 do 365 dni – wyjaśnia dyrektor Lucyna Gajda.
Punkt wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Kraków-Balice
Punkt wydawania paszportów tymczasowych w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków – Balice (ul. kpt. Mieczysława Medweckiego 1, 32-083 Balice) zlokalizowany jest w terminalu pasażerskim na poziomie +1.
Będzie otwarty od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30-15.30.
Pilotażowy punkt wydawania paszportów tymczasowych w Warszawie
Pierwszy taki punkt uruchomiony został 20 kwietnia 2023 roku na Lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Od otwarcia punktu w Warszawie do końca roku wydano blisko 11 tys. paszportów tymczasowych. Największe zainteresowanie pasażerów paszportami było w okresie wakacyjnym – w lipcu wydano 1894 dokumenty, a w sierpniu 1846. Z kolei po świętach przez trzy kolejne dni wydawanych było ponad 100 dokumentów dziennie. Rekordowy pod względem liczby wydanych paszportów był 14 sierpnia 2023 r., kiedy wydano 125 paszportów tymczasowych.
Warto pamiętać!
Szybkiego paszportu tymczasowego nie otrzyma osoba, która nigdy nie posiadała paszportu lub dowodu osobistego z numerem PESEL. Bez znaczenia jest to, iż dokument tożsamości został już wydrukowany i oczekuje na odbiór w urzędzie.
Dokumentu nie otrzyma także osoba, która wyrobiła już wcześniej szybki paszport tymczasowy i od tamtej pory nie dopełniła starań w celu uzyskania paszportu od wojewody lub konsula oraz gdy posiada istotny dokument uprawniający do odbycia podróży, np. dowód osobisty.
Ponadto szybki paszport tymczasowy nie zostanie wydany dziecku, gdy brak jest zgody drugiego rodzica. Zgodę na wydanie dokumentu można wyrazić przez internet dzięki e-usługi dostępnej pod adresem https://www.gov.pl/web/gov/wyraz-zgode-na-wydanie-paszportu, przed notariuszem lub w dowolnym organie paszportowym w kraju lub za granicą.
W punkcie wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Kraków-Balice nie zostanie nadany numer PESEL dla dziecka.
Z myślą o mieszkańcach
– Obecnie paszporty w Małopolsce można wyrobić w Oddziale Paszportowym w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie oraz w trzynastu Terenowych Punktach Paszportowych. Od początku tego roku do końca czerwca wydanych zostało ogółem 146 tysięcy. Ta liczba pokazuje, jak duże jest zainteresowanie naszych obywateli posiadaniem tego dokumentu – mówi II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.
—
Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie