Rada Miasta Chorzów za utworzeniem Parku Kulturowego w Parku Śląskim

13 godzin temu

ŚWIAT: Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wstrzymał postępowanie w sprawie nakazu aresztowania premiera Izraela Binjamina Netanjahu i ministra obrony Joawa Galanta. Izba Apelacyjna uznała, iż wcześniejsze pominięcie izraelskich zastrzeżeń co do jurysdykcji MTK było niezgodne z prawem. Sprawa zostaje “zamrożona” do czasu zakończenia przesłuchań, co może potrwać miesiące. Nakaz dotyczył domniemanych zbrodni w Strefie Gazy. Izrael nie uznaje jurysdykcji MTK, ale Palestyna – tak.

ŚWIAT: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, iż rosyjskie zmasowane naloty przeprowadzone ze środy na czwartek miały na celu odwrócenie uwagi i umożliwienie ataków lądowych. Gdy ukraińskie wojska były skupione na obronie przed rakietami i dronami, Rosjanie przeszli do ofensywy naziemnej – bez powodzenia. W ataku na Kijów zginęło 12 osób, a 90 zostało rannych. Zełenski potwierdził, iż użyto północnokoreańskiego pocisku balistycznego.

ŚWIAT: Pete Hegseth, sekretarz obrony USA, miał w swoim biurze w Pentagonie zainstalowaną niezabezpieczoną linię internetową umożliwiającą korzystanie z aplikacji Signal na prywatnym komputerze, z pominięciem oficjalnych zabezpieczeń. Według AP, używał tzw. „dirty line”, czyli komercyjnego łącza pozwalającego omijać filtry sieciowe Pentagonu. Takie działanie może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa informacji. Wcześniejsze doniesienia wskazują, iż Hegseth przekazywał wrażliwe dane wojskowe prywatnym osobom przez Signal, mimo wcześniejszych ostrych krytyk wobec Hillary Clinton za korzystanie z prywatnej poczty.

ŚWIAT: Premier Francji François Bayrou zapowiedział zaostrzenie walki z przestępczością nożową wśród młodzieży po tragicznym ataku w liceum Notre-Dame-de-Toutes-Aides w Nantes. 15-letni uczeń zabił jedną uczennicę i ranił troje innych podczas przerwy obiadowej. Sprawca został obezwładniony przez nauczycieli i aresztowany. Rząd zapowiedział natychmiastowe kontrole w szkołach i powołanie komisji ds. przemocy z użyciem noży. Prezydent Emmanuel Macron wyraził solidarność z ofiarami, a ministrowie edukacji i spraw wewnętrznych odwiedzili miejsce tragedii.

POLSKA: 25 kwietnia nad południową i południowo-wschodnią Polskę nadciągnęła kolejna fala ulew i burz. W Górnym Śląsku, Małopolsce i na Podkarpaciu prognozowane są intensywne opady do 30 mm, miejscami z gradem i silnym wiatrem. Wieczorem pogoda zacznie się poprawiać, ale noc przyniesie nowe zagrożenie – przymrozki, szczególnie na północy i w centrum kraju. Temperatura miejscami spadnie do -2°C. Służby ostrzegają przed trudnymi warunkami.

POLSKA: Premier Donald Tusk zapowiedział, iż w pierwszym etapie deregulacji gotowych będzie około 120 ustaw zmniejszających bariery dla biznesu. Tego samego dnia Sejm uchwalił pakiet deregulacyjny obejmujący ponad 40 uproszczeń przepisów. Wśród zmian są m.in. wydłużone vacatio legis, elektronizacja umów leasingu i uproszczenia podatkowe. Konfederacja Lewiatan chwali tempo prac i zaangażowanie premiera. Deregulacja opiera się m.in. na postulatach z tzw. Czarnej Listy Barier Lewiatana. Rząd zapowiada kolejne inicjatywy legislacyjne.

POLSKA: Nowy „Przegląd Węglowy” autorstwa zespołu Instrat pokazuje, iż w lutym 2025 udział źródeł bezemisyjnych w produkcji energii spadł do 16% – najmniej od grudnia 2022. Wpływ miała m.in. słaba produkcja z wiatru i PV. W efekcie udział węgla wzrósł do 64%, najwięcej od września 2023. Wydobycie węgla spadło o 11% m/m i aż 46% r/r. Zmniejszyła się też moc zainstalowana w węglu brunatnym – o 1244 MW, głównie przez zmiany statusu bloków w Pątnowie.

ŚLĄSKIE: Rada Miasta Chorzów jednogłośnie przyjęła uchwałę o rozpoczęciu prac nad utworzeniem Parku Kulturowego w Parku Śląskim. Inicjatywa ma zapewnić lepszą ochronę dziedzictwa. Prezes parku, Paweł Bilangowski, obawia się, iż zmiany mogą zagrozić rozliczeniu unijnych dotacji o wartości 226 mln zł. Granice nowego parku kulturowego będą ustalane podczas konsultacji społecznych. Władze miasta zapewniają, iż cały proces ma być bezpieczny dla trwających inwestycji.

ŚLĄSKIE: Wojewoda śląski uchylił uchwałę Sejmiku w sprawie audytu krajobrazowego województwa śląskiego z powodu błędów proceduralnych, m.in. przy odrzucaniu poprawek. Audyt miał m.in. wyznaczyć krajobrazy priorytetowe – w tym Park Śląski. Sprawa budziła kontrowersje, gdyż z audytu wyłączono tereny dawnego MTK. Aktywiści złożyli petycję z ponad 700 podpisami, domagając się uchylenia uchwały. Informacje podał jako pierwszy Dziennik Zachodni.

ŚLĄSKIE: 24 kwietnia przez woj. śląskie przeszły gwałtowne burze z intensywnym deszczem i gradem. IMGW wydał czerwony alert, a RCB rozesłało ostrzegawcze SMS-y. Zalane zostały ulice m.in. w Katowicach, Tychach i Bielsku-Białej. Najbardziej ucierpiały okolice Raciborza – w Cyprzanowie i Pawłowie zalane zostały posesje, a drogi stały się nieprzejezdne. Strażacy odnotowali 80 interwencji, głównie związanych z wypompowywaniem wody. Służby są w gotowości, a w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się narada kryzysowa.

ŚLĄSKIE: Katowice otrzymają prawie 13,8 mln zł unijnego dofinansowania na rozwój infrastruktury rowerowej. Projekt „Regionalne Trasy Rowerowe w Katowicach” zakłada modernizację ponad 24 km tras do 2027 r. Powstaną m.in. nowe odcinki, zadaszone parkingi, miejsca obsługi rowerzystów i liczniki. W planie są także przebudowy sygnalizacji świetlnej i tworzenie stref uspokojonego ruchu.

Idź do oryginalnego materiału