Ranking „średnich miast”: Bydgoszcz na 3. miejscu. Przygotowała go spółka od magazynów

3 dni temu

Firma Accolade – zarządzająca czterema obiektami magazynowymi w obrębie Bydgoszczy (w tym w Lisim Ogonie) – przedstawiła raport „Średnie miasta – wielki potencjał inwestycyjny”. Według niego, Bydgoszcz jest trzecim – za Szczecinem i Lublinem – ośrodkiem z największymi szansami na nowe inwestycje przemysłowe. Należy jednak dodać, iż w wszystkich z nich znajdują się magazyny Accolade.

Accolade podkreśla, iż „Średnie miasta – wielki potencjał inwestycyjny” to pierwsze w Polsce zestawienie średnich miast, liczących od 100 do 400 tysięcy mieszkańców, o największym potencjale inwestycyjnym z punktu widzenia rynku nieruchomości komercyjnych, takich jak magazyny czy centra logistyczne.

Ranking objął 10 miast wyłonionych spośród ponad 30 polskich ośrodków średniej wielkości. Zestawienie oparto na analizie dziewięciu kryteriów: demografii, rynku pracy, wynagrodzeń, budownictwa mieszkaniowego, aktywności sektora prywatnego, zaplecza akademickiego, infrastruktury drogowej i wskaźników popytu/podaży powierzchni magazynowej.


PRZECZYTAJ: Ważne wydarzenie dla firm. W przemysłowym sercu Bydgoszczy otwarto biuro Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu


W każdej kategorii miasta mogły uzyskać od 1 do 10 punktów. Dodatkowo przyznawano maksymalnie 3 punkty za tzw. atuty lokalizacyjne – m.in. bliskość granicy państwowej, portów morskich czy dostępność transportu multimodalnego. Maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania przez jedno miasto to 93. Uzyskany wynik odzwierciedla ogólną atrakcyjność inwestycyjną miasta z perspektywy sektora nieruchomości magazynowych. Dane wykorzystane w analizie pochodzą z ogólnodostępnych i wiarygodnych źródeł, takich jak Główny Urząd Statystyczny (GUS), raporty branżowe firm doradczych, rejestry uczelni oraz informacje o inwestycjach drogowych.

Średnie miasta to dziś pełnoprawni gracze na rynku inwestycji przemysłowych. Mają coraz lepszą infrastrukturę, dostęp do wykształconej kadry, rozwijający się sektor prywatny i konkretne przewagi lokalizacyjne. Trend wychodzenia poza największe aglomeracje w sektorze magazynowym z roku na rok się pogłębia, a Accolade jest w tym trendzie market makerem. Od początku działalności w Polsce inwestujemy poza wielkimi aglomeracjami, między innymi w takich miastach jak Bydgoszcz, Zielona Góra, Białystok czy Lublin – i widzimy, iż ta strategia się sprawdza – komentuje Joanna Sinkiewicz, dyrektorka ds. komercjalizacji w Grupie Accolade.

„Średnie miasta – wielki potencjał inwestycyjny”. Bydgoszcz trzecia w rankingu Accolade

Pozycję numer 1 w rankingu czeskiej firmy zyskał Szczecin (77 pkt. na 93 możliwe do uzyskania). Za jego atuty uznano dostępność infrastruktury drogowej i magazynowej, bliskość granicy z Niemcami oraz port morski. – Miasto zostało liderem pod względem wskaźnika popytu i podaży na rynku magazynowym oraz znalazło się w ścisłej czołówce w kategorii infrastruktury drogowej. Doskonała lokalizacja czyni Szczecin jedną z najbardziej strategicznych pozycji na przemysłowej mapie Polski – twierdzi spółka-twórca raportu. Wokół stolicy Pomorza Zachodniego funkcjonuje jednak aż pięć obiektów Accolade: Funds Park Goleniów, Funds Park Szczecin I, Funds Park Szczecin III, Park Szczecin IV i Park Szczecin V.

Nie inaczej jest w Lublinie (2. miejsce) – będącym siedzibą dwóch magazynów Accolade: Funds Park Lublin i Park Lublin IV. Zdaniem twórców zestawienia, jest to „największy ośrodek akademicki w zestawieniu”, który zyskał najwyższe wyniki za liczbę studentów oraz jedne z najlepszych za liczbę uczelni i oddanych mieszkań.

  • Dawne CH Glinki zmienia się w park handlowy. Trwa rozbiórka

Trzecie miejsce przypadło Bydgoszczy. Miasto otrzymało 60 punktów w rankingu; Accolade doceniło wysoką aktywność sektora prywatnego, budowę nowych mieszkań oraz „znakomitą” sytuację na rynku magazynowym. – Miasto konsekwentnie umacnia swoją pozycję jako hub logistyczny i przemysłowy w północno-centralnej Polsce. Jego położenie, rozwój infrastruktury i dostęp do wykwalifikowanej kadry czynią z niego jedno z najatrakcyjniejszych miast dla przedsiębiorców – chwali spółka.

Dobre oceny dla Bydgoszczy mają jednak związek z tym, iż na terenie miasta funkcjonują trzy magazyny Accolade: Funds Park Bydgoszcz I na terenie BPPT (ulica Petersona), Funds Park II (Dachtery 3) i Funds Park III (Mokra 31), a w Lisim Ogonie funkcjonuje Park IV. Ranking pełni zatem funkcje promocyjne dla obiektów tej firmy.

Idź do oryginalnego materiału