Umowa na długo wyczekiwany przez mieszkańców Wrocławia remont ul. Powstańców Śląskich podpisana. To jedna z najbardziej obciążonych ruchem arteria w mieście, której stan techniczny od lat wymagał kompleksowej przebudowy.
Podczas konferencji prasowej 1 lipca Urząd Miejski Wrocławia, Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta wraz z wykonawcami ogłosili podpisanie umowy na remont ul. Powstańców Śląskich. W symbolicznym podpisaniu umowy udział wzięli: Jacek Sutryk – prezydent Wrocławia, Tomasz Staruchowicz – dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, Leszek Ziajka – prezes zarządu i Piotr Ekiert wiceprezes firmy Pro-Tra Building, która została wyłoniona w przetargu jako wykonawca inwestycji.
– Od lat inwestujemy w poprawę jakości naszych wrocławskich. Z jednej strony generalne modernizacje (jak na ul. Pomorskiej) i podniesienie standardu nawierzchni – jak w ramach programu „Wrocław na Dobrej Drodze”, który w tej edycji już na starcie ma rekordowy ponad 30-milionowy budżet i rekordową liczbę ulic do remontu. Z drugiej strony to codzienna praca ekip drogowych, które łatają ubytki i usprawniają przejazdy. Powstańców Śląskich to szalenie ważna część układu komunikacyjnego Wrocławia, ulica która prowadzi ruch z południowych osiedli do centrum. Za chwilę będziemy świadkami kompleksowego remontu tej ulicy. Realizujemy coś, na co czekaliśmy – my i mieszkańcy – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Projekt zakłada remont ul. Powstańców Śląskich na odcinku ponad 2,2 km (1135 m każda z dwóch jezdni). Dotychczasowa kostka granitowa – pełna zapadnięć i deformacji – zostanie zastąpiona nawierzchnią asfaltową, która poprawi komfort jazdy, bezpieczeństwo i ograniczy hałas.
Modernizacja obejmie także:
- chodniki, ścieżki rowerowe, przystanki i zatoki postojowe,
- infrastrukturę odwodnieniową (wpusty, studzienki),
- oznakowanie poziome i pionowe,
- zieleń miejską, która zostanie odtworzona.
– To jedna z największych inwestycji realizowanych w tej chwili w pasie drogowym w centrum miasta. Wymienimy wysłużoną kostkę granitową na nowoczesny, trwały i cichszy asfaltobeton. Zakres prac obejmuje nie tylko jezdnię – odnowimy perony przystanków, fragmenty chodników i dróg rowerowych, zatoki postojowe, wpusty kanalizacyjne oraz oznakowanie – wymienia Tomasz Staruchowicz, dyrektor ZDiUM.
Prace zostały podzielone na trzy etapy:
- Swobodna – Radosna (550 metrów),
- Wielka – plac Powstańców Śląskich (220 m),
- Plac Powstańców Śląskich – Hallera (365 m).
Dla każdego z tych odcinków Zarząd Dróg i Urzymania Miasta przygotował osobną umowę i harmonogram. To daje elastyczność i możliwość prowadzenia robót niezależnie. W każdym przypadku zapewnimy przejazd po połowie jezdni. Dzięki etapowaniu oraz utrzymaniu przejezdności jednej jezdni przez cały czas trwania inwestycji, ograniczone zostaną utrudnienia w ruchu – co ma najważniejsze znaczenie dla funkcjonowania miasta.
– Zadanie nie jest łatwe, nawierzchnia jest niedotykana od lat, mogą się pod nią kryć niespodzianki np. na sieciach podziemnych, ale postaramy się sprostać i zakończyć zadanie w terminie – zapewnia Piotr Ekiert, wiceprezes firmy Pro-Tra Building.
Koszt całej inwestycji to ponad 14 milionów złotych, a czas realizacji – około sześciu miesięcy. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w nocy z 12 na 13 lipca.
Rondo zostanie objęte osobnym projektem z uwagi na jego zabytkowy charakter i konieczność ścisłej współpracy z konserwatorem.
Co zyskamy dzięki remontowi ul. Powstańców Śląskich?
Ulica Powstańców Śląskich powstała ponad 100 lat temu. Dziś, ta jedna z głównych arterii Wrocławia nie odpowiada na potrzeby komunikacyjne miasta. Remont nie tylko poprawi estetykę, ale przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo codziennego użytkowania. Przełomowy remont ma sprawić, iż będzie:
- ciszej – asfalt znacząco ograniczy hałas w porównaniu do kostki,
- bezpieczniej – lepsza przyczepność, krótsza droga hamowania,
- czytelniej – nowe, trwałe oznakowanie drogowe,
- nowocześniej – rozwiązania zgodne z aktualnymi standardami technicznymi.
Remont uwzględnia historyczny charakter ulicy. Przeprowadzenie inwestycji było uzależnione między innymi od tego aspektu. Ulica Powstańców Śląskich jest pod opieką konserwatorską ze względu na zabytkową infrastrukturę, w tym kostkę. Zgodę na jej rozbiórkę wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków. Granitowa kostka zostanie wyselekcjonowana i zyska drugie życie na przykład przy budowie parkingu w innej części miasta. Szczególną uwagę poświęcono m.in. Rondu przy Placu Powstańców Śląskich, które stanowi osobne zadanie inwestycyjne i będzie realizowane zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi. Aktualnie przeprowadzane są analizy i prace projektowe. Remont i rewitalizacja Ronda to odrębne zadanie ze względu na historyczny i unikatowy charakter.


Przetarg i wykonawca
W przetargu wpłynęło sześć ofert. Najkorzystniejszą złożyła firma Pro-Tra Building Sp. z o.o., która spełniła kryteria dotyczące jakości, doświadczenia, terminu i ceny.
Szczegóły techniczne i harmonogram:
- Koszt inwestycji: ponad 14 mln zł
- Czas realizacji: ok. 6 miesięcy od daty podpisania umowy
- Rozpoczęcie prac:
– 11/12 lipca – wdrożenie tymczasowej organizacji ruchu,
– 14 lipca – rozpoczęcie robót,
– zakończenie: przełom 2025 i 2026 roku.