W poniedziałek, 11 listopada, Rybnik po raz 106 uczcił rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczystości, jak co roku, odbyły się na rybnickim rynku i w bazylice, gromadząc licznych mieszkańców miasta. Obchody rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w bazylice św. Antoniego, której przewodniczył ks. biskup Grzegorz Olszowski.
Doniosłą atmosferę podkreśliła oprawa muzyczna w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej „Rybnik”. Po ceremonii oraz złożeniu hołdu przed pomnikiem Jana Pawła II, uczestnicy – poczty sztandarowe, delegacje oficjalne, harcerze i mieszkańcy – przemaszerowali na rynek.
Na rynku, przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego” nastąpiło tradycyjne wciągnięcie na maszt flagi państwowej. W okolicznościowym wystąpieniu prezydent Rybnika, Piotr Kuczera, przypomniał znaczenie tego historycznego wydarzenia. Podkreślił, iż odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów było dla kilku pokoleń marzeniem i nadzieją na suwerenność, wolność i niezależność.
Zwrócił również uwagę na znaczenie tego wydarzenia dla Śląska, gdzie wzbudziło ono nadzieje na zjednoczenie z odradzającym się państwem polskim, a także stało się impulsem do działań takich jak powstania śląskie i plebiscyt, które wpłynęły na późniejszy podział Górnego Śląska.
W obliczu współczesnych wydarzeń, w tym wojny za naszą wschodnią granicą i nasilających się konfliktów oraz podziałów społecznych, prezydent Kuczera zaznaczył, jak istotne jest pielęgnowanie dziedzictwa niepodległości.
W swoim wystąpieniu zacytował słowa św. Jana Pawła II: „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć”. Dodał, iż niepodległość, suwerenność, wolność i niezależność to wartości, które nie są nam dane na zawsze, ale wymagają odpowiedzialności i zaangażowania. Zaapelował o mądry dialog oraz budowanie wspólnoty, zarówno tej ogólnonarodowej, jak i lokalnej, samorządowej, której wyrazem jest wspólna troska o miasto Rybnik.
Na zakończenie prezydent Kuczera podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację obchodów oraz uczestnikom uroczystości: parlamentarzystom, samorządowcom, duchownym, żołnierzom, służbom mundurowym, reprezentantom instytucji i organizacji miejskich, harcerzom, uczniom rybnickich szkół, pocztom sztandarowym, zaproszonym gościom oraz mieszkańcom.
Info: UM Rybnik