Rzeszów będzie Europejskim Miastem Sportu w 2026 roku

1 tydzień temu

Rzeszów został oficjalnie ogłoszony Europejskim Miastem Sportu na rok 2026. Informację tę przekazał we wtorek prezydent miasta Konrad Fijołek na konferencji prasowej wraz z sportowcami, podkreślając, iż wyróżnienie to otwiera przed Rzeszowem nowe możliwości promocji aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia wśród mieszkańców. O tytuł rywalizowało 40 miast, a decyzję podjęła brukselska organizacja European Capitals and Cities of Sport Federation, która od 2001 roku przyznaje tę prestiżową nagrodę miejscowościom wyróżniającym się infrastrukturą sportową, organizacją wydarzeń oraz zaangażowaniem na rzecz rekreacji.

Władze miasta podkreślają, iż zdobycie tytułu to nie tylko powód do dumy, ale także szansa na rozwój – zarówno dla obecnych, jak i przyszłych pokoleń rzeszowian. „Ten tytuł ma promieniować jak elektrownia atomowa, ma motywować, ewaluować, ale przede wszystkim ma sprawić, iż będziemy dumnymi mieszkańcami Rzeszowa” – zaznaczyła Marta Niewczas, sześciokrotna mistrzyni świata w karate tradycyjnym i przewodnicząca Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji w Radzie Miasta. To właśnie ona była inicjatorką zgłoszenia Rzeszowa do konkursu.

Zwycięstwo w konkursie oznacza również możliwość ubiegania się o dodatkowe środki na rozwój infrastruktury sportowej. Miasto zamierza aplikować o fundusze zarówno do Ministerstwa Sportu, jak i Unii Europejskiej – mają one zostać przeznaczone m.in. na budowę ścieżek rowerowych i siłowni plenerowych. Oficjalne wręczenie tytułu odbędzie się w grudniu w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Rzeszów dołączy tym samym do grona polskich miast uhonorowanych tym wyróżnieniem, obok Kielc i Torunia.

Oficjalne wręczenie tytułu odbędzie się w grudniu, w brukselskiej siedzibie Parlamentu Europejskiego.

Rzeszów rozpoczął przygotowania do starania się o tytuł pół roku temu. W marcu miasto oficjalnie ogłosiło, iż zamierza ubiegać się o to wyróżnienie. W połowie czerwca do Rzeszowa przyjechali przedstawiciele stowarzyszenia ACES Europe. Komisja oceniająca dowiedziała się wówczas, iż - jak wynika z badań - 60 proc. mieszkańców ćwiczy lub uprawia sport, iż w Rzeszowie jest 110 miejskich obiektów sportowych, i m.in. iż w ostatnich dwóch latach nakłady na sport wyniosły 100 mln zł i planowane są kolejne.

W Polsce do tej pory Europejskim Miastem Sportu były Kielce (2018 r.) oraz Toruń (2019 r.). Tytuł Europejskiej Stolicy Sportu 17 lat temu otrzymała Warszawa. (PAP)

Idź do oryginalnego materiału