Starachowice świętują we wtorek (16 stycznia) czterechsetne urodziny, choć 16 stycznia 1624 roku, król Zygmunt III Waza podpisał akt powstania Wierzbnika, miasteczka nad rzeczką Młynówką.
Przez lata równolegle rozwijało się miasteczko powołane na prawie magdeburskim i sąsiadująca z nim wieś Starachowice. W okresie międzywojennym obie miejscowości zostały połączone, dlatego dziś obchodzony jest jubileusz Starachowic, ale i historycznego Wierzbnika.
W południe rozpoczęła się uroczysta sesja rady miejskiej, a wcześniej odsłonięto w rynku tablicę poświęconą założycielom i mieszkańcom Wierzbnika. Prezydent Marek Materek podkreślał, iż wydarzenie jest bardzo ważne dla całego miasta.
– To dla mnie ogromne wyróżnienie, iż w tym okresie przypadł mi zaszczyt sprawowania funkcji prezydenta miasta. Przez cały czas staramy się, aby miasto rozwijało się na każdej płaszczyźnie – samorządowej, gospodarczej czy sportowej. Chcemy, by Starachowice były perełką na mapie województwa świętokrzyskiego i całego kraju – mówił.
Poseł Agata Wojtyszek z PiS, gratulując jubileuszu, mówiła, iż wtorkowe święto pokazuje, jak dwie rozwijające się miejscowości, mogą służyć mieszkańcom.
– Starachowice, przeżywające i dobre i trudne chwile, np. w okresie II wojny światowej, dziś rozwijają się z każdym rokiem. Cieszę się, iż mogłam uczestniczyć w tym procesie jako nauczyciel i dyrektor szkół, później jako wicestarosta, a w końcu w roli wojewody świętokrzyskiego i posła na Sejm. Wiele zmian jest możliwe dzięki rządowym dotacjom, np. budowa nowej ulicy Moniuszki czy remont stadionu, ale także wiele innych inwestycji drogowych czy sportowych. Dziś mogę podkreślić, iż jestem dumna z tego, iż jestem starachowiczanką – mówiła.
W ciągu minionych 400 lat było wiele momentów, które można wskazać jako najważniejsze dla miasta. Najważniejsze były jednak dwie, otwierające historię miasta podkreśla historyk, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach Paweł Kołodziejski.
– Na pewno świętowana dziś rocznica, czyli podpisanie aktu powstania miasta jest kluczowa dla dziejów miasta, ale trzeba też pamiętać o dniu 16 września 1657 roku, kiedy opat świętokrzyskich benedyktynów – Sierakowski wydał akt erekcyjny i wówczas dopiero rozpoczęła się rzeczywista historia miasta. Nie zapominajmy też o 1 kwietnia 1939 roku, kiedy połączono miasteczko Wierzbnik z osadą fabryczną Starachowice, a potem o 1949 roku, kiedy ostatecznie odrzucono nazwę Wierzbnik, zostając przy dziś znanych Starachowicach – przypomina.
Z kolei regionalista, Jacek Tarnowski przypomniał, iż miasto przez wieki oddawało cześć świętej Barbarze jako patronce górników i hutników.
– Już 300 lat temu działało tu bractwo świętej Barbary, które niosło pomoc rodzinom górników, później – już w czasach współczesnych – ta właśnie święta została patronką miasta i do dziś 4 grudnia obchodzone jest jej święto.
Podczas dzisiejszej sesji, trzydzieści osób, które przyczyniają się do rozwoju miasta, otrzymały statuetki Honorowy Przyjaciel Starachowic. Zakończeniem jubileuszowej sesji był koncert pochodzącego ze Starachowic Kamila Urbańskiego.
Tytuł i statuetkę „Honorowy Przyjaciel Starachowic” otrzymali według kategorii:
Osobowość: Marcin Bondarowicz, Krzysztof Chaja, Howard Chandler, Mirosław Kowalski, Zbigniew Ronduda
Dziedzictwo kulturowe: Marcin Bednarczyk, Adam Brzeziński, Dariusz Dąbrowski, Paweł Kołodziejski
Samorządność: Stanisław Bzymek, Grzegorz Walendzik
Zdrowie: Grażyna Jabłońska, Tomasz Łebek, Wacław Karkoszka, Jolanta Kręcka
Kultura i sztuka: Tomasz Ceglarski, Kazimierz Kopeć
Działalność społeczna: Jarosław Maksymilian Ciszek, Alicja Czarnecka, Krystyna Dutkiewicz, Krzysztof Kasprzyk, Mirosław Szwugier, Andrzej Jacek Tarnowski, Ilona Traczyk
Promocja Marki Miasta: Marek Jasiński, Tadeusz Nowak, Jarosław Olech, Paweł i Dominik Paterowie, Grzegorz Sajór, Krzysztof Siekański, Mateusz Ślaski