Stok narciarski w Długoszynie

11 miesięcy temu

Zaprosiłem Państwa, żeby pokazać na fotografiach jak wygląda stok narciarski w Sosnowcu-Środuli, jakie zalety i wady ma ten stok. Chcę również wykazać dlaczego o wiele lepszy będzie stok narciarski w Długoszynie.

Zaletą stoku w Sosnowcu jest położenie, w środku miasta, ale jest to równocześnie wada, gdyż temperatura w środku miasta zimą jest wyższa niż na jego obrzeżach, jak to ma miejsce w przypadku położonego na odludziu wzgórza w Długoszynie.

Jeśli chodzi o wrażenia, to widok bloków mieszkalnych wokoło i szum samochodów z pobliskiej drogi szybkiego ruchu, nie napawa euforią i szczęściem obcowania z naturą. W Długoszynie człowiek delektuje się pięknym otoczeniem natury. Jedyny minus to bliskość linii kolejowej i przejeżdżające czasem pociągi.

Stok narciarski w Sosnowcu jest sztucznie zbudowany z materiału po dawnej hałdzie kopalnianej, stok w Długoszynie jest naturalny, zalesiony. Do dyspozycji narciarzy w Sosnowcu są trzy trasy i trzy oddzielne wyciągi orczykowe do każdej z nich.

Środula-Sosnowiec Stok narciarski średni
Stok Środula-Sosnowiec Gastronomia

Trasy są oświetlone, sztucznie naśnieżane i wyrównywane ratrakiem.
Pod względem organizacyjnym stok na Środuli-Sosnowiec funkcjonuje wzorowo. Jest tutaj wypożyczalnia sprzętu, szkółka narciarska, gastronomia.
Stok jest czynny w godz. 15-22 w tygodniu a w weekendy 10-22. Polecam.

Środula-Sosnowiec Kasa i Wypożyczalnia sprzętu
Środula-Sosnowiec Stok narciarski duży

A teraz przenieśmy się wyobraźnią do Długoszyna.

Wzgórze Skałka jest częścią wielkiego kompleksu leśnego, położone jest z dala od zabudowań mieszkalnych. Trasy narciarskie wytyczone są wśród lasu. 2 trasy (220 i 400 m) położone są na stokach północnym i wschodnim, sztucznie naśnieżane, wyrównywane ratrakiem, oświetlone, gwarantują długie utrzymywanie się dobrych warunków narciarskich niezależnie od wahań pogodowych. Trzecia trasa dł. 600m będzie łagodną trasą spacerową, poprowadzoną po leśnych drogach, nieoświetloną naturalnie naśnieżaną i jedynie wyrównywaną ratrakiem.

Wzgórze „Skałka”

I co najciekawsze, do wszystkich tych tras poprowadzi jeden stosunkowo krótki (200 metrowy) wyciąg orczykowy. Jak to możliwe? Umożliwia to naturalne, wyjątkowe ukształtowanie terenu.

Stok w Długoszynie położony jest w kompleksie leśnym i w pobliżu doliny rzeki Biała Przemsza co niesie ze sobą 2 korzyści. Po pierwsze w pobliżu rzeki zimą temperatura jest niższa niż na innych obszarach miasta i po drugie – mniejszy koszt wody do naśnieżania tras zjazdowych gdyż będzie czerpana z rzeki. Na szczycie wzgórza będzie umiejscowiony zbiornik, który będzie gromadził zapas wody do naśnieżania. Betonowy zbiornik będzie przysypany ziemią. Dzięki temu wysokość wzgórza wzrośnie o ok. 5 m. Na wzgórzu powinna powstać 20 metrowa wieża widokowa , ze szczytu której będzie można podziwiać widoki pięknej okolicy a przy dobrej pogodzie, widoczne będą również łańcuchy górskie Beskidów a choćby Tatr.

Teren pięćsetletniej kopalni galeny

Z wieży można będzie obejrzeć zachowane elementy pięćsetletniej kopalni galeny, która znajduje się w pobliżu wzgórza. W trakcie budowy stoku narciarskiego na wzgórzu „Skałka”, archeolodzy będą mogli poszukać w ziemi śladów „długoszyńskiego zamku”, który najprawdopodobniej tam się znajdował.

Już w 2016 roku wspólnie z Pawłem Ząbkiem opracowaliśmy projekt stoku narciarskiego „Skałka” jako zadanie JBO 2017. Niestety nie uzyskał on akceptacji komisji weryfikacyjnej. W załącznikach prezentuję część tej dokumentacji.

JBO 2017 opis zadania
JBO 2017, projekt stoku narciarskiego
JBO 2017, szkic stoku narciarskiego

Dziękuję za uwagę.

Jerzy Nieużyła
radny miasta Jaworzna
Polska 2050 Szymona Hołowni

Idź do oryginalnego materiału