„To dobry wynik”. W Radomiu podczas kwesty zebrano 25 tys. zł

11 godzin temu
Zdjęcie: 25 tys. zł zebrano podczas kwesty na rzecz zabytkowego cmentarza w Radomiu (autor: UM Radom/FB)


Podczas tegorocznej kwesty prowadzonej z okazji dnia Wszystkich Świętych na zabytkowym cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu zebrano 25 tysięcy złotych.

To dobry wynik, dokładnie taki sam jak w listopadzie ubiegłego roku — powiedział zastępca przewodniczącego Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego (SKOZCR) w Radomiu Sławomir Adamiec.

Kwestę prowadzono przez trzy dni. Adamiec podziękował za datki ofiarodawcom, a wolontariuszom - szczególnie młodzieży radomskich szkół – za poświęcony czas.

Cmentarz przy ul. Limanowskiego, dzięki wspólnemu wysiłkowi zarządcy nekropolii parafii św. Wacława, społeczników i mieszkańców, przez ostatnie lata stał się nie tylko pięknym przykładem pamięci o bliskich zmarłych, ale również troski o materialną i duchową wartość sztuki cmentarnej, czego świadectwem są m.in. wyniki dorocznych kwest — zauważył Adamiec.

Ponad 300 zabytkowych nagrobków

Na cmentarzu przy ul. Limanowskiego znajduje się ponad 300 zabytkowych nagrobków wpisanych do rejestru zabytków województwa mazowieckiego, z czego wiele z nich czeka na pilne prace konserwatorskie.

Jednym z nich jest grób ks. Justyna Łady (1817-1906). Ks. Łada był kapłanem w obrządku greko-unickim, bardzo zaangażowanym w pomoc powstańcom styczniowych i represjonowanym przez władze carskie za prowadzoną działalność konspiracyjną. Kapłan przebywał w wwiezieniu od grudnia 1864 r. do kwietnia 1866 r., a do 1872 r. miał dozór policji. W ramach walki z kościołem greko-unickim w 1874 r. został usunięty przez rosyjskie władze z probostwa w Kopyłowie (pow. hrubieszowski, Lubelskie). Razem z rodziną zamieszkał w Radomiu, gdzie przez 31 lat był urzędnikiem. Potajemnie odprawiał też msze święte dla unitów. Cieszył się powszechnym szacunkiem, o czym świadczy tablica pamiątkowa znajdująca się w kościele u bernardynów.

Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu prowadzi kwesty od 29 lat. realizowane są one 1 listopada, a także w Wielkanoc.

Do tej pory zebrano w sumie 830 tys. zł, dzięki którym odrestaurowanych zostało 25 zabytkowych nagrobków.

Cmentarz Rzymskokatolicki przy ul. Limanowskiego w Radomiu powstał w 1812 r. Jest na nim ponad 28 tys. grobów, w których spoczywa ponad 200 tys. osób. Tutaj pochowany jest m.in. malarz batalista Józef Brandt, zasłużony radomski chirurg Ludwik Przybyłko, senator II RP Maciej Glogier oraz biskupi radomscy: Edward Materski i Stefan Siczek.

Idź do oryginalnego materiału