Unikatowe badanie w USK w Rzeszowie, skierowane do kobiet

2 dni temu
W Polsce około 1 milion kobiet walczy z endometriozą, ale szacuje się, iż niezdiagnozowana choroba może dotyczyć choćby 3 milionów Polek. (Fot. Archiwum)

Klinika Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie, we współpracy z Agencją Badań Medycznych, rozpoczyna badania mające na celu potwierdzenie skuteczności testu na endometriozę – EndoRNA. Klinika zaprasza kobiety podejrzewające u siebie to schorzenie, które nie były jeszcze szczegółowo diagnozowane.

W Polsce około 1 milion kobiet walczy z endometriozą, ale szacuje się, iż niezdiagnozowana choroba może dotyczyć choćby 3 milionów Polek.

To poważne schorzenie

– Endometrioza dotyka około 6–10 proc. kobiet w wieku 15–49 lat – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w USK w Rzeszowie.

– Podstawowym problemem jest późna diagnostyka, średnio po 6–8 latach dolegliwości bólowych, które wyłączają kobiety z normalnego funkcjonowania w społeczeństwie i z aktywności zawodowej. Ponadto może być również przyczyną obniżonej płodności. Szacuje się, iż około 50 proc. wszystkich przypadków niepłodności kobiecej jest spowodowanych przez endometriozę. Tym samym schorzenie to stanowi bardzo istotny problem zarówno społeczny, jak i kliniczny.

Test zamiast operacji

Diagnostyka endometriozy jest procesem długim i wieloetapowym, ze względu na często mylące objawy. Dotychczas jedyną pewną metodą potwierdzenia endometriozy była operacja – laparoskopia. Od 2023 roku na rynku polskim dostępny jest test EndoRNA, będący alternatywą dla kobiet, które chcą uzyskać pewność co do diagnozy, ale uniknąć zabiegu operacyjnego.

Test EndoRNA to krótka, bezpieczna procedura, wykonywana w gabinecie lekarskim. Polega na pobraniu fragmentu błony śluzowej (endometrium) podczas badania ginekologicznego. Pobranie jest małoinwazyjne, trwa kilka minut i przypomina cytologię, co pozwala pacjentce na szybki powrót do codziennych aktywności.

Szpital, biorąc udział w badaniach, przyczynia się do rozwoju nauki i medycyny – mówi Wojciech Zawalski, p.o. dyrektora USK w Rzeszowie.

– Tego rodzaju inicjatywy poszerzają wiedzę, pozwalają na wdrażanie innowacyjnych terapii, a także wpływają na prestiż i doświadczenie jednostki leczniczej. Dodatkowo personel medyczny zdobywa nową wiedzę. Pacjentki zaś mają dostęp do najnowszych osiągnięć naukowych, co przekłada się na lepsze wyniki leczenia i poprawę jakości opieki zdrowotnej.

Wystarczy spełnić kilka warunków

W badaniu realizowanym w USK w Rzeszowie mogą wziąć udział pacjentki w wieku 18–45 lat. Spełniające kilka warunków. Z podejrzeniem endometriozy, u których badania (USG i/lub rezonans) nie wykazały odchyleń lub dały niejednoznaczne wyniki, mimo objawów klinicznych sugerujących chorobę, a które nie były wcześniej leczone hormonalnie (preparatami estrogenowo-gestagenowymi, gestagenami lub analogami gonadoliberyny). Albo z wynikami USG i/lub rezonansu sugerującymi prawdopodobieństwo endometriozy, które nie były wcześniej leczone hormonalnie. Z podejrzeniem endometriozy, leczone wcześniej hormonalnie (preparatami estrogenowo-gestagenowymi, gestagenami lub analogami gonadoliberyny).

Każda z pacjentek zostanie poddana zarówno nieinwazyjnemu testowi EndoRNA oraz laparoskopii, a otrzymane wyniki zostaną porównane. Udział w badaniu jest bezpłatny.

Więcej informacji: 17 866-61-52; [email protected].

Znika archaiczny zakaz w sanatoriach. To dobra wiadomość dla kuracjuszy i ich pupili
Idź do oryginalnego materiału