
Sobota będzie drugim dniem I Zlotu Zabytkowych Autobusów w Rzeszowie, który odbywa się na zajezdni MPK Rzeszów na ulicy Lubelskiej. Wśród zaplanowanych na sobotę atrakcji jest cały tabor z dawnych lat (ponad 50 pojazdów!) oraz wielka parada autobusów. Nie zabraknie możliwości zwiedzania zajezdni i koncertów. Wstęp wolny!

W sobotę (24 maja) w Rzeszowie będzie można podziwiać aż 40 zabytkowych autobusów. Wśród nich będą pojazdy m.in. takich marek jak: Jelcz, San, Autosan, Skoda, Sanos, Man, Mercedes. Tego dnia od godz. 13.30 rozpocznie się zwiedzanie zajezdni MPK z przewodnikiem. Następnie o godz. 14.45 wszyscy goście będą mogli wsiąść na pokład wybranego przez siebie autobusu zabytkowego i uczestniczyć w wielkiej paradzie. Wyruszy ona z zajezdni o godz. 15 i w asyście policji przejedzie ulicami: Lubelska – Rzecha – al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego – al. Armii Krajowej – al. Niepodległości – al. Majora Wacława Kopisto – Wojciecha Kilara – Plac Śreniawitów – płk. Leopolda Lisa Kuli – al. Łukasza Cieplińskiego – Marszałkowska – Lubelska. W trakcie parady czasowo zostanie wyłączona sygnalizacja świetlna, mogą wystąpić chwilowe utrudnienia w ruchu.
O godz. 16 parada wróci do zajezdni, gdzie zorganizowana zostanie wystawa autobusów – zarówno tych zabytkowych, jak i współczesnych. Najstarszy wyprodukowano w 1950 roku, najmłodszy zaś w 2024. Do Rzeszowa przyjadą autobusy z takich miast jak Warszawa, Białystok, Kalisz, Gniezno, Nowy Sącz, Kraków, Lublin, Busko-Zdrój, Kraśnik, Wolica, Września, Leżajsk, Łańcut oraz Sanok. Na wystawie nie zabraknie pojazdów, które przez lata stanowiły trzon taboru miejskich komunikacji jak i PKS-ów. Będzie można również podziwiać zabytkowe samochody osobowe.
Na terenie zajezdni przewidziano wiele ciekawych aktywności zarówno kulturalnych, jak i sportowych.
Autobusowe perełki z dawnych lat!
Przez ostatnie tygodnie organizatorzy sukcesywnie informowali o „perełkach”, jakie w ten weekend zjadą do Rzeszowa.
– Przywitajmy Galicyjskie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji, którego członkowie przyjadą do nas swoimi autobusami – Autosan H9-35 oraz Jelcz M11. Jest także szansa, iż do czasu zlotu uda się Panom skończyć Autosana H6, który przy dobrych wiatrach również pojawi się na zlocie – informowali niespełna miesiąc temu.

Do stolicy Podkarpacia zawita także SAN H100B
– Z wizyty tego pojazdu cieszymy się szczególnie, ponieważ SAN H100B należał w przeszłości do naszego taboru. Autobus wyprodukowano w Sanoku w 1968 roku i od nowości kursował po ulicach Rzeszowa pod numerem #83. Cieszymy się, iż po latach nieobecności znów będzie mógł przewieźć mieszkańców naszego miasta! – informują organizatorzy.
Pierwszy tydzień kwietnia zakończyła kolejna dobra wiadomość od organizatorów.
– W zeszłym tygodniu odwiedziliśmy jedną z miejscowości nieopodal Rzeszowa. Dzięki przychylności właściciela pokazanych na fotkach autobusów możemy oficjalnie ogłosić, iż na naszym wydarzeniu pojawi się zarówno Jelcz 043 w zestawie z przyczepą osobową PO1, jak i Jelcz T120 „Ewa” w wersji specjalnej

Na rzeszowskim zlocie pojawi się również Jelcz PR110D. Wyprodukowany w 1986 roku pojazd jest dalekobieżnym krewnym naszego #442. Obecność tego pojazdu bardzo nas cieszy, ponieważ Jelcz PR110D jest bardzo rzadkim okazem jako autobus zabytkowy, mimo dużej popularności tego autobusu w PKS-ach w latach 80 i 90-tych. Autobus przyjedzie dzięki uprzejmości właścicieli firmy PazdurBus z miejscowości Zasań w Małopolsce.

Dzięki dobrej współpracy z Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie, do Rzeszowa dotrze także autobus Chausson AH48 z 1950 roku, który podobnie jak SAN H100 wyposażony jest w silnik benzynowy. Autobus swoim wyglądem i unikalnością wzbudza zawsze bardzo duże zainteresowanie. Co interesujące pojazdy tego producenta były użytkowane w Rzeszowie w latach 50.

Z kolei dzięki uprzejmości MPK Lublin, podczas rzeszowskiego zlotu będzie można zobaczyć autobus Ikarus 280.26 #1976 z 1985 roku. Manualna skrzynia biegów, silnik w podłodze i wyjący most zapewniają niezapomniane wrażenia sensoryczne i akustyczne.

Nie zabraknie również jugosłowiańskiej legendy, autobusu klasy premium naszych dróg okresu PRL. Sanos S415 pana Złomańczuka z Zamościa to konstrukcja rozwojowa modeli S14 i S314, które królowały na najdłuższych trasach naszych PKS-ów razem z autobusami marki TAM. Na pokładach Sanosów, które obsługiwały kursy „Pospieszny LUX” można było choćby spotkać stewardessy.

Na wydarzeniu nie zabraknie także pojazdów z gwiazdą na masce – Mercedes O405. Autobusy te stanowiły również część naszego taboru w ubiegłych latach, będzie to więc doskonała podróż sentymentalna. Autobus ze zdjęcia przyjedzie do nas z Łodzi, dzięki uprzejmości firmy Piros (Czerwony Ikarus). Przy tej okazji prezentujemy format planszy, jaką będą oznaczone wszystkie autobusy biorące udział zlocie.

Setra z niedalekiego PKS-u Leżajsk również odwiedzi nasz zlot. Dziękujemy serdecznie władzom PKS-u za udostępnienie tej poczciwej babci na nasz event. Autobusy tej marki i tej serii to trwałe i niezawodne pojazdy, co pokazuje długość ich eksploatacji.

Dzięki uprzejmości MPK S.A w Krakowie, do Rzeszowa zawita także ta piękna Scania CR111

Do grona pojazdów rzeszowskiego zlotu dołączy także TAM 190 A 11T. – Serdecznie dziękujemy właścicielom pojazdu, za chęć uczestnictwa w naszej imprezie i witamy z otwartymi ramionami na pokładzie – przekazują organizatorzy.

W wydarzeniu udział weźmie także Jelcz PR110U – #442

Dzięki przychylności prezesa PKS w Ostrowcu Świętokrzyskim, jak również życzliwości firmy Neobus na wydarzeniu pojawi się ten o to Mercedes-Benz O303 – legendarny autobus, który dobrze wpisał się w krajobraz tras naszych PKS-ów w trakcie transformacji ustrojowej. Autobus ze zdjęcia ma swoją wojskową przeszłość, bowiem jak wiele autobusów tego typu służył niegdyś w niemieckiej armii. Co interesujące dzięki wysokiej niezawodności ten 35-cio letni pojazd jest przez cały czas w czynnej służbie.

Piętrowy MAN SD200 Cabrio z 1985 przyjedzie do Rzeszowa dzięki uprzejmości Wschód Express aż z Białegostoku! Autobus z pewnością znajdzie się na czele naszej parady autobusów. W trakcie wystawy na dolnym pokładzie będą przygotowane miejsca do wygodnego spożycia posiłków.

Podczas zlotu będzie można także zobaczyć jeden z pierwszych powojennych polskich autobusów i zarazem jeden z najstarszych pojazdów zlotu – Sana H01A, który został odbudowany przez samego producenta w fabryce w Sanoku. Obecna nazwa firmy to Huta Stalowa Wola S.A. oddział Autosan w Sanoku, a firma w tej chwili produkuje nie tylko autobusy, ale także różnego rodzaju podwozia dla wojska. Dzięki przychylności władz firmy jak również długoletniej współpracy MPK z Autosanem będziemy mogli zaprezentować Państwu ten unikatowy pojazd – informują organizatorzy!

Lista autobusów, jakie zaprezentują się na zlocie jest o wiele dłuższe. Jak informują będzie ich ponad 50!
Wszelkie informacje są dostępne na https://www.facebook.com/events/623986090613064,, jak również na specjalnej stronie internetowej – www.zlot.mpk.rzeszow.pl
Organizacja wydarzenia możliwa jest dzięki współpracy MPK-Rzeszów z Urzędem Miasta Rzeszowa oraz ZTM, Estradą Rzeszowską i szeregiem firm, które zechciały ją wesprzeć finansowo.
