Złota gmina Walce! Zdobyła laury w europejskim konkursie

2 godzin temu

Gmina Walce została wytypowana do Konkursie o Europejską Nagrodę Odnowy Wsi (European Village Renewal Award 2026) przez władze województwa opolskiego. Był to wyraz uznania wobec jej konsekwentnego, nowoczesnego i zrównoważonego działania, odpowiadającego na wyzwania rozwojowe obszarów wiejskich.

– Gmina Walce wyróżnia się pod względem tego, jak dba o wspólnotę, dziedzictwo i kulturę. Jednocześnie inwestuje w przyszłość swoich najmłodszych mieszkańców i dba też o nowoczesne rozwiązania dla seniorów – uzasadniała Justyna Osiecka – Sułek, dyrektorka Departamentu Rozwoju Wsi i Rolnictwa w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu.

Jurorzy odwiedzili samorząd w drugiej połowie maja. Byli w Walcach, Straduni i Brożcu. Każda z tych miejsc prezentowała inny aspekt funkcjonowania gminy.

Europejska Nagroda Odnowy Wsi 2026 – złoty laur dla gminy Walce

„Jury doceniło przede wszystkim kompleksowy i zrównoważony rozwój naszej gminy, aktywność mieszkańców, troskę o środowisko naturalne, inwestycje społeczne, rozwój odnawialnych źródeł energii, tworzenie miejsc integracji oraz budowanie nowoczesnej przyszłości przy jednoczesnym poszanowaniu lokalnych tradycji i tożsamości” – czytamy w komunikacie gminy Walce.

Jurorzy szczególnie docenili zaangażowanie mieszkańców Straduni w działania na rzecz ochrony przyrody. Spodobała im się też dbałość o zachowanie szkoły wiejskiej, rozwój Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego, czy tworzenie przestrzeni do spotkań i aktywności społecznej. Nie bez znaczenia okazały się też inwestycje w transport rowerowy i gminną komunikację.

„To wyróżnienie jest sukcesem całej naszej wspólnoty – mieszkańców, sołtysów, rad sołeckich, organizacji społecznych, strażaków, kół gospodyń wiejskich, przedsiębiorców, radnych oraz wszystkich osób, które każdego dnia angażują się w rozwój naszej gminy” – podkreślają władze gminy Walce.

Jak zaznacza Violetta Ruszczewska, rzeczniczka UMWO, dwudziestoosobowe jury pod przewodnictwem profesor Nadji Häupl z Dessau było pod ogromnym wrażeniem wyjątkowo wysokiego poziomu wszystkich zgłoszonych projektów.

W Konkursie o Europejską Nagrodę Odnowy Wsi ubiegało się 25 gmin z całej Europy.

– Konkurs wygrała szwajcarska gmina Valposchiavo. Walce znalazły się wśród siedmiu nagrodzonych złotym laurem – informuje pani rzecznik.

Kolejny opolski samorząd doceniony w Europie

Europejska Nagroda Odnowy Wsi to konkurs, w którym odnotowała nie tylko gmina Walce. W ostatnich latach jurorzy zauważyli i docenili gminy:

  • Ujazd (2018 r.),
  • Dąbrowa (2021 r.),
  • Popielów (2022 r.),
  • Jemielnica (2024 r.).

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Idź do oryginalnego materiału