W ramach ogólnopolskiej inicjatywy Dni Osób z Niepełnosprawnościami, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o zasadach przyznawania świadczenia wspierającego dla osób z niepełnosprawnością powyżej 18. roku życia, które mają trudności w samodzielnym funkcjonowaniu.
Od stycznia 2024 roku osoby z niepełnosprawnością powyżej 18. roku życia, które potrzebują wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności, mogą ubiegać się o świadczenie wspierające.Środki finansowe w ramach tej pomocy są przyznawane na podstawie decyzji Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (WZON), który ocenia poziom potrzeby wsparcia – informuje Krystyna Michałek, rzeczniczka ZUS w woj. kujawsko-pomorskim.
Uzyskana w decyzji WZON-u liczba punktów określająca poziom potrzeby wsparcia decyduje o tym, kiedy dana osoba może złożyć wniosek o świadczenie wspierające, a także w jakiej wysokości otrzyma świadczenie. Osoby, które uzyskały wynik od 87 do 100 punktów, mogą ubiegać się o świadczenie już od 2024 roku. Osoby, które zdobyły co najmniej 78 punktów, mogą składać wnioski od 2025 roku. Natomiast ci, którzy osiągnęli wynik od 70 punktów, będą mogli ubiegać się o to od 2026 roku.
Wyjątkiem są osoby z niepełnosprawnością, których, opiekunom przysługiwało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekuna wypłacanego przez organ gminy co najmniej w dniu 1 stycznia 2024 r. lub później. Te osoby mogły złożyć wniosek o świadczenie wspierające już w 2024 r., jeżeli miały co najmniej 70 punktów w ocenie potrzeby wsparcia.
Wniosek o świadczenie wspierające tylko drogą elektroniczną
Wniosek SWN o świadczenie wspierające można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych PUE/eZUS, portalu Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną. Może to zrobić osoba z niepełnosprawnością lub w jej imieniu – pełnomocnik bądź przedstawiciel ustawowy.
Termin złożenia wniosku ma wpływ na wypłatę świadczenia:
- Jeżeli wniosek zostanie złożony w ciągu 3 miesięcy od otrzymania ostatecznej decyzji WZON – świadczenie przysługuje z wyrównaniem od daty wskazanej w decyzji lub daty wskazanej przez wnioskodawcę.
- W przypadku późniejszego złożenia wniosku– świadczenie wypłacane jest od miesiąca złożenia formularza.
Wysokość świadczenia wspierającego wynosi od 40% do 220% renty socjalnej, czyli w tej chwili od 752 zł do 4134 zł miesięcznie, w zależności od ustalonego przez WZON poziomu potrzeby wsparcia. Kwoty te podlegają corocznej waloryzacji wraz ze zmianą wysokości renty socjalnej.
Świadczenie wypłacane jest wyłącznie na rachunek bankowy w Polsce. Nie zależy od wysokości dochodu, jest zwolnione z podatku dochodowego, nie podlega egzekucji komorniczej, a także nie wpływa na prawo do innych świadczeń z ZUS-u, takich jak renta socjalna czy 500+ dla osób niesamodzielnych.
Nie można jednak pobierać go jednocześnie ze świadczeniem pielęgnacyjnym, specjalnym zasiłkiem opiekuńczym ani zasiłkiem dla opiekuna wypłacanym przez gminę.
Uwaga: Świadczenie wspierające nie przysługuje osobom przebywającym w placówkach zapewniających całodobową opiekę, takich jak domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze, zakłady karne czy schroniska dla nieletnich.
Więcej informacji można uzyskać na stronie www.zus.pl lub w placówkach ZUS.
Dyżur telefoniczny ZUS – zapytaj o świadczenie wspierające
ZUS zachęca do skorzystania z dyżuru telefonicznego, który odbędzie się 15 maja w godz. 9.00–10.00. W tym czasie będzie można uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące świadczenia wspierającego, dzwoniąc pod numer 52 389 40 23.
Ważne! Numer jest aktywny tylko w godzinach dyżuru.
Krystyna Michałek regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim