Blisko 300 razy interweniowali dolnośląscy strażacy w ciągu minionej doby, usuwając skutki gwałtownych zjawisk pogodowych. Wichury i ulewne deszcze doprowadziły do podtopień posesji, setki mieszkańców wciąż nie mają prądu, a w powiecie lubańskim zawalił się budynek.
Najtrudniejsza sytuacja panowała w powiatach jaworskim, zgorzeleckim, świdnickim oraz wrocławskim. To tam strażacy mieli najwięcej pracy przy usuwaniu powalonych drzew, połamanych gałęzi oraz wypompowywaniu wody z zalanych piwnic. W miejscowości Rudzica w powiecie lubańskim doszło do niebezpiecznego zdarzenia, gdzie pod naporem żywiołu runął niezamieszkały pustostan. Służby ratunkowe przeszukały gruzowisko i potwierdziły, iż w środku nikt nie przebywał. Na szczęście w wyniku niedzielnych nawałnic nikt nie odniósł obrażeń.
Nawałnice uszkodziły infrastrukturę energetyczną, pozostawiając bez dostaw prądu 544 odbiorców na terenie województwa. Najpoważniejsza sytuacja występuje w tej chwili w powiecie bolesławieckim. To właśnie tam przerwy w zasilaniu dotykają aż 345 gospodarstw domowych, a ekipy remontowe cały czas pracują nad usunięciem awarii.
Sytuacja hydrologiczna na Dolnym Śląsku jest na ten moment stabilna, jednak Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej utrzymuje podwyższoną gotowość. Do godziny 10:00 obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne 1. stopnia dla wszystkich zlewni rzek w regionie. Służby ostrzegają, iż możliwe są gwałtowne wzrosty stanów wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a punktowo również alarmowych.
Szczególna uwaga i monitoring dotyczą rzeki Pełcznicy w Świebodzicach oraz Ślęzy w Białobrzeziu. Kolejne godziny mają przynieść uspokojenie aury – synoptycy nie prognozują na razie nowych ostrzeżeń przed burzami i upałami.

Blisko 300 interwencji straży po niedzielnych nawałnicach. Wiatr łamał drzewa, woda zalewała piwnice fot. Komenda Powiatowa PSP w Jaworze

Blisko 300 interwencji straży po niedzielnych nawałnicach. Wiatr łamał drzewa, woda zalewała piwnice fot. Komenda Powiatowa PSP w Jaworze

Blisko 300 interwencji straży po niedzielnych nawałnicach. Wiatr łamał drzewa, woda zalewała piwnice fot. Komenda Powiatowa PSP w Jaworze

2 godzin temu




![Woda wdzierała się do piwnic i garaży. Ulewa sparaliżowała część regionu [ZDJĘCIA]](https://www.eostroleka.pl/luba/dane/pliki/zdjecia/2026/ulewa_skutki.png)










