Drogowcy otwierają nowy wiadukt na budowie obwodnicy Olesna

1 rok temu

Chodzi o wiadukt na trasie Borki Małe – Sowczyce. To kolejna konstrukcja dostępna dla kierowców pomimo tego, iż budowa obwodnicy Olesna przez cały czas trwa. W grudniu drogowcy otworzyli wiadukt pomiędzy miejscowościami Ciarka i Kolonia Ciarki. Od września dostępny jest wiadukt na węźle Olesno.

Przypomnijmy, iż budowa obwodnicy Olesna obejmuje powstanie w sumie 24 obiektów inżynieryjnych. Na tej liście są m.in. dwa wiadukty nad linią kolejową w relacji Tarnowskie Góry – Kluczbork. Jeden ma 135, a drugi 126 metrów długości.

Obwodnica Olesna gotowa w 80 proc.

Sama nowa droga będzie miała 25 kilometrów długości i będzie odcinkiem drogi ekspresowej S11. Na całej długości jezdnie mają po dwa pasy ruchu.

Agata Andruszewska, rzeczniczka opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wskazuje, iż budowa obwodnicy Olesna jest gotowa w około 80 procentach. Zaznacza, iż choć nominalnie od połowy grudnia trwa zimowa przerwa w pracach, to wykonawca może je prowadzić, jeżeli warunki temu sprzyjają.

– Wykonawca finalizuje roboty ziemne w zakresie wykopów, nasypów oraz wzmocnienia podłoża w ciągu trasy głównej oraz dróg poprzecznych. Na znacznym odcinku trasy głównej ułożona jest warstwa podbudowy bitumicznej. Na części obiektów realizowane są prace wykończeniowe – wylicza.

Zmieniona organizacja ruchu

Pani rzecznik przypomina, iż budowa obwodnicy Olesna wiąże się z istotną zmianą organizacji ruchu.

– Za miejscowością Łomnica w kierunku granicy z woj. śląskim w ciągu drogi krajowej nr 11 wprowadzono by-pass. Ma około 2 km długości. Poruszający się DK11 wjeżdżają na nowy przebieg tej drogi. Następnie poprzez tymczasowy łącznik wjeżdżają na odcinek nowo wybudowanej drogi ekspresowej S11. Potem kierują się na rondo łączące drogę ekspresową S11 ze starym przebiegiem DK11 – opisuje.

Agata Andruszewska informuje, iż te utrudnienia potrwają do drugiego kwartału tego roku.

Ukończenie całej inwestycji zaplanowane jest natomiast na trzeci kwartał 2023 r. Wartość zadania to 768 mln zł. Dofinansowanie unijne to około 411 mln zł.

Idź do oryginalnego materiału