Koło szpitala powstanie schron?

2 godzin temu

Na terenie przyszpitalnego parku w Słupcy może powstać schron oraz miejsce do lądowania śmigłowców ratunkowych. Powiat złożył wniosek o pieniądze na ten cel.

Na ostatnim posiedzeniu komisji budżetu i rolnictwa rady powiatu temat schronów poruszył Jacek Bartkowiak. – Czy pojawią się naszym powiecie pieniądze, z których budowane będą jakieś formy schronów, obiekty dla schronienia ludności cywilnej, w razie – odpukać – zagrożenia wojennego? Bo ja do tej pory to mam wrażenie graniczące z pewnością, iż głównie mowa o tych działaniach ze strony rządu na poziomie reklam, np. w programie 3 Polskiego Radia. Jak Trójki słucham to mniej więcej co godzinę pan minister mówi, iż za pieniądze rządowe budowane są schrony, a ja tych schronów jeszcze nie widziałem – mówił radny powiatu.

Starosta tłumaczył, iż dotychczas powiat wnioskował o pieniądze w czterech filarach programu ochrony cywilnej i obrony ludności. – Najwięcej środków otrzymaliśmy w obszarze drugim i te pieniądze, myślę, iż słusznie, w dużej mierze wydatkowaliśmy na funkcjonowanie szpitala, zakup wszelkich sprzętów mobilnych. Powiat odpowiada wspólnie ze szpitalem za budowanie zamiejscowych miejsc szpitalnych w sytuacji różnego rodzaju kryzysów. W związku z tym istotne było z tej perspektywy doposażyć, dokupić bardzo dużo sprzętu. Powyżej 3 mln zł pozyskaliśmy. Myślę, iż to było bardzo słuszne. Do tego dokupiliśmy agregaty. W naszych planach na rok 2026 wnioskowaliśmy o budowę magazynu OLiOC na terenie Powiatowego Zarządu Dróg. Kwota wnioskowana 3 mln zł, wniosek złożyliśmy. Czekamy, wniosek jest na liście rezerwowej – informował Marek Dąbrowski.

Dodał, iż złożony został również wniosek na budowę schronu dla 300-400 osób na terenie przyszpitalnym, w parku, gdzie znajdowałoby się miejsce doraźnego schronienia dla pacjentów i personelu. Nad schronem miałoby powstać miejsce dla śmigłowców ratunkowych. Wniosek czeka na rozpatrzenie.

W kontekście budowy innych schronów na terenie powiatu starosta przypomniał, iż są to zadania miast i gminy. Wyjaśnił też, iż w dwóch pierwszych latach program OLiOC zakładał okres dotacji tylko na rok. – Czyli wydatkowanie pieniędzy do końca 2025 roku. Tak samo do końca 2026. Natomiast wszelkie zadania od 2027 r. będą w programie wieloletnim i pozwolą na dłuższe przeprowadzenie wspomnianych inwestycji – dodał starosta.

Idź do oryginalnego materiału