
Dobiegł końca drugi dzień Festiwalu Form Rozmaitych WASZka. Na scenie zaprezentowało się jedenaście formacji, zapraszając publiczność zgromadzoną w Miejskim Ośrodku Kultury do swojego świata – muzyki, tańca i teatru.
– Dlaczego „WASZka”? Ponieważ jest to WASZ festiwal, a my jesteśmy pomocnikiem w jego organizacji. Wy, jako publiczność, tworzycie go, włączając się w artystyczno-kulturalną społeczność Świdnika. Symbolem wydarzenia jest ważka, która, podobnie jak impreza, jest barwna i zmienna. Przed nami różne formy sztuki i ekspresji – tłumaczyła Renata Elmerych, organizator społeczności lokalnej w CUS.
Głos zabrał Andrzej Mańka, dyrektor CUS: – Dziękuję pracownikom Centrum Usług Społecznych, którzy włączyli się w przygotowanie wydarzenia, a także naszym wolontariuszom, Amelii i Adamowi. Dodam jeszcze, iż każda z występujących grup otrzyma piękne i niepowtarzalne ważki, wykonane własnoręcznie przez Wioletę Maciejczyk.
Wszystkim występom bacznie przyglądało się jury, w składzie: Malwina Bator, która z sukcesami reprezentuje województwo lubelskie w konkursach recytatorskich, jest stypendystką w zakresie kultury, a także Janusz Szymański, pedagog teatru, instruktor teatralny i wykładowca. Po zakończeniu festiwalu podzielili się z instruktorami swoimi spostrzeżeniami i wskazówkami, które z pewnością ułatwią pracę nad kolejnymi projektami.
Na scenie zaprezentowali się:
– uczniowie klasy fortepianu, gitary i akordeonu, którzy ćwiczą pod okiem doświadczonych pedagogów w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Rodziny Wiłkomirskich
– młodzi aktorzy z dziecięcego teatru ruchu „Mozaika” z Centrum Kultury Gminy Mełgiew
– taneczno-teatralna grupa „Pasjonaci” ze Środowiskowego Domu Samopomocy PSONI Koło w Świdniku
– teatr tańca „Allegoria” z Centrum Kultury Gminy Mełgiew
– teatr „Fabryka fantazji”, w skład którego wchodzą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Świdniku
– grupa teatralna „Motyle” z Warsztatu Terapii Zajęciowej PSONI Koło w Świdniku
– zespół „Ruta” ze świdnickiego Klubu Seniora
– teatr „Joke” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku
– Czardashianka, czyli Magdalena Wójcik, mistrzyni tańca cygańskiego, wokalistka i aktorka
– grupa teatralna „Mała Trema” ze Szkoły Podstawowej im. S. Marusarza w Wojciechowie
– grupa „Abrakadabra” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Świdniku.
W holu kina „Lot” można natomiast było obejrzeć prace przygotowane przez uczestników Klubu Seniora Centrum Usług Społecznych.
– Wiem, jak trudno jest być na scenie. Mieliśmy przyjemność was podziwiać i doceniać to, co nam prezentowaliście. Cieszę się, iż takie wydarzenie, jak świdnicka WASZka, ma szansę być kontynuowanym, dzięki czemu możecie oglądać swoją twórczość i umiejętności. Wiem, jak ciężko pracują również instruktorzy. Zaprezentowaliście wiele światów i wydarzeń, od baśni, przez ludowość, historię, śpiew i cyganerię. Dziękuję tym, którzy wystąpili, dzieląc się z nami swoją energią. Życzę, byście na scenie pojawiali się cyklicznie – powiedział Janusz Szymański.
– Bardzo się cieszę, iż przedstawiona tematyka była tak różna, iż miałam zaszczyt obejrzeć odwagę, charyzmę, próby zmagania się z samym sobą, z tremą, z różnymi przeciwnościami. To był dzień pełen emocji i jestem pewna, iż w każdym z nas choć raz coś się poruszyło, wewnętrznie i dogłębnie, w sercu. Mam nadzieję, iż spotkamy się gdzieś jeszcze i obejrzymy więcej wspaniałych spektakli, ciesząc się wspólnie sztuką – podsumowała Malwina Bator.
Organizatorzy wydarzenia: Centrum Usług Społecznych oraz fundacja Dobre Perspektywy. Partnerzy: Miejski Ośrodek Kultury i stowarzyszenie Wspólnota Świdnicka. Patronat honorowy objął burmistrz Marcin Dmowski.






























pś