W połowie sierpnia zakończy się inwestycja przebudowy i rewitalizacji Placu Radlińskich Olimpijczyków w centrum Radlina. Głównym założeniem tego projektu była likwidacja „betonozy” – placu wyłożonego kostką, na rzecz przestrzeni parkowej, zielonej i rekreacyjnej.
Na placu pojawiły się nowe nasadzenia, zarówno krzewy, jak i młode drzewa. Pozostawiono ciągi piesze, a zejście z ul. Korfantego zostało uzupełnione o zjazd na wózki. Zamiast dawnego „barbakanu” pod zjeżdżalnią MOSiR-u, teraz znajduje się tam „górka” ze zjeżdżalnią oraz elementy placu zabaw. W dolnej części umieszczono urządzenia poprawiające rozwój sensoryczny dzieci, takie jak głuchy telefon, deska fakira czy gongi tybetańskie. Całość uzupełniono o roślinność miododajną, zgodnie z miejską strategią ochrony owadów zapylających.
W części przylegającej do MOSiR-u pojawił się duży kwietnik w kształcie kół olimpijskich oraz nowoczesny budynek toalet, dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Przed nami jeszcze montaż nowych ławek, końcówka prac w części przy fontannie oraz montaż podświetlanej bramy z napisem „Radlin”.
Rewitalizacja Placu Radlińskich Olimpijczyków to część większego projektu pod nazwą „Dobry klimat dla Radlina”, który obejmuje tworzenie miejsc zielonych, parkowych i rekreacyjnych w różnych rejonach miasta. Pierwszym etapem projektu było stworzenie Parku Jordanowskiego. w tej chwili tworzony jest nowy, zielony plac Radlińskich Olimpijczyków oraz budowana jest ścieżka rowerowa, która połączy ul. Kostki-Napierskiego z ul. kard. Kominka, stając się bezpieczną i przyjazną dla rowerzystów alternatywą dla ruchliwej ul. Rymera.
Koszt rewitalizacji Placu Radlińskich Olimpijczyków wynosi około 3 800 000 zł. Miasto pozyskało na ten cel oraz na budowę trasy rowerowej łącznie 4 950 000 zł ze środków zewnętrznych. Prace, zarówno na placu, jak i na ścieżce, powinny zakończyć się w połowie sierpnia. Po zakończeniu inwestycji, nowe miejsca w Radlinie będą czekały na czynności odbiorowe, a planowane oddanie do użytku może nastąpić we wrześniu 2024 roku.