Ponad 50 lat poświęcił judo – jako zawodnik, trener i sędzia międzynarodowy. Tomasz Bobala, jedna z najbardziej zasłużonych postaci podkarpackiego sportu, oficjalnie zakończył swoją zawodową działalność. Z okazji przejścia na emeryturę został uhonorowany przez Europejską Unię Judo oraz Polski Związek Judo , które podziękowały mu za wieloletnią pracę i ogromny wkład w rozwój tej dyscypliny.
Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, dyplom trenera uzyskał w 1984 roku. Przez kolejne dekady wychował setki zawodników, z których wielu zdobywało medale mistrzostw Polski i reprezentowało kraj na arenie międzynarodowej.
Budował judo od podstaw
Kariera Tomasza Bobali nierozerwalnie związana jest z Sanokiem, Krosnem i Jasłem. To właśnie tam tworzył struktury klubowe i rozwijał judo w czasach, gdy dyscyplina dopiero zdobywała popularność w regionie.
W 2005 roku założył Uczniowski Klub Sportowy „Pantera” Sanok, który do dziś jest jednym z najważniejszych ośrodków szkolenia młodzieży.
Szczególnym etapem jego kariery była praca w Jaśle. Od 1993 roku przez kilkanaście lat regularnie dojeżdżał z Sanoka na treningi nowo utworzonej sekcji judo.
Od początku przełamywał również stereotypy, zachęcając do treningów dziewczęta i pokazując, iż judo jest dyscypliną dla wszystkich. Podkreślał, iż o sukcesie decydują przede wszystkim systematyczność, charakter i ciężka praca.
Wychował mistrzów Polski
Efekty jego pracy gwałtownie stały się widoczne. W Jaśle wychował wielu medalistów mistrzostw Polski, wśród nich Pawła Baniaka, Ewelinę Szustkiewicz i Karola Koszelnika. Sukcesy odnosili także Katarzyna Gomułka, Patrycja Czarnecka, Igor Dacyl, Bogumiła Orzechowska, Beata Wrońska, Aleksandra Wojdyła oraz Katarzyna Król.
Równie imponujące rezultaty osiągał jako trener SKS Orlęta Krosno. To właśnie pod jego okiem Marcin Irek zdobył tytuł mistrza Polski juniorów, a jego brat Maciej wywalczył brązowy medal tych samych mistrzostw.
Największym sukcesem trenera jest jednak nie tylko liczba medali, ale ludzie, których wychował. Dziś jego pracę w UKS Pantera Sanok kontynuuje wychowanek Daniel Wosachło.
To nie tylko szkoleniowiec, ale również aktywny zawodnik, który dwukrotnie z rzędu wywalczył tytuł wicemistrza Europy w judo w kategorii weteranów. Jest przykładem tego, iż wartości przekazywane przez Tomasza Bobalę znajdują odzwierciedlenie także w kolejnych pokoleniach judoków.
Uhonorowany przez EJU i PZJ
Na zakończenie swojej zawodowej drogi Tomasz Bobala otrzymał oficjalne podziękowania od Polskiego Związku Judo za ponad pół wieku działalności szkoleniowej oraz promocję sportu wśród dzieci i młodzieży.
Słowa uznania przekazała również Europejska Unia Judo, doceniając jego wieloletnią pracę trenerską i sędziowską na arenie międzynarodowej.
Choć kończy aktywną karierę zawodową, jego dorobek pozostanie trwałym elementem historii podkarpackiego judo. Setki wychowanków, liczne sukcesy sportowe oraz kluby, które współtworzył, są najlepszym dowodem na to, iż pozostawia po sobie niezwykle cenne dziedzictwo.
Materiały nadesłane

1 godzina temu












